5.02.2016r. Pierwsze spotkanie opolskiego Klubu Coacha

 

12642650_878889738875683_9028304811828032721_n

5 lutego 2016r. Klub Coacha w Opolu rozpoczął swoją działalność spotkaniem prowadzonym przez pomysłodawcę ideii Klubu Coacha Leszka Zawlockiego. Warsztat PODEJŚCIE SKONCENTROWANE NA ROZWIĄZANIACH  wzbudził duże zainteresowanie uczestników. Były to bardzo pracowicie wykorzystane 3 godzin spotkania z duża ilością informacji. Myślę że większość z nas chętnie pogłębi wiedzę w przedstawianym temacie.

KC Opole filmOpolskim Klubem opiekują się : Małgosia Weres-Portka i Alicja Słupska.

https://www.facebook.com/fhu.amnesia/videos/884808081617182/

Spotkanie poświęcone było przedstawieniu założeń Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach, a także sposobów wykorzystywania metody w pracy z klientem coachingowym.
Na przełomie lat ’70 i ’80 Steve De Shazer wraz z Insoo Kim Berg stworzyli model określany jako Solution Focused Brief Therapy co w tłumaczeniu na język polski określa się jako Terapia Krótkoterminowa Skoncentrowana na Rozwiązaniach (lub też: Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach). Model opiera się na sposobie pracy Miltona Ericksona – jednego z najsłynniejszych psychoterapeutów w historii. Erickson mawiał, że „pacjenci znają rozwiązania swoich problemów”, tylko trzeba dostać się do tej wiedzy. Przyjmował, że nawet za dziwacznymi zachowaniami kryją się pozytywne intencje i że ludzie podejmują najlepsze, dostępne im w danym momencie wybory. Celem jego pracy było dostarczenie ludziom większej liczby możliwych wyborów. Przyjmował również, że na pewnym poziomie każdy posiada zasoby potrzebne do dokonania zmian.
Celem Podejścia Skoncentrowanego na Rozwiązaniach (Solution Focused Approach, SFA) nie jest samo rozpatrywanie problemu, ale poszukiwanie optymalnego rozwiązania dla sytuacji, w której klient się znalazł. Nie interesujemy się w tym modelu tworzeniem teorii, opisującej naturę problemu klienta, bądź stawianiem diagnoz w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Diagnoza jest uważana za mało przydatną, a czasami wręcz przeszkadzającą. Strategia, kierunek pracy determinowany jest tym, co klient uważa za najważniejsze dla niego.
Zasady działania SFA związane są wyłącznie z samymi technikami wspomagania zmian i sposobem ich skutecznego stosowania. Zamiast tworzenia teorii na temat: „jak być powinno?” i „dlaczego tak nie jest?”, SFA zajmuje się tym, „co się sprawdza?” i „co pomaga?” oraz szuka sposobów rozszerzenia powyższych działań na inne płaszczyzny i momenty życia klienta. Mamy tu do czynienia z całkowitą akceptacją perspektywy patrzenia klienta na własne życie i rozszerzania możliwości przez samego klienta.

Prowadzący:
Leszek Zawlocki – dyplomowany coach, akredytowany superwizor Izby Coachingu, trener z wieloletnim doświadczeniem, konsultant biznesowy. Szkolił się w takich koncepcjach jak: Gestalt, Neurolingwistyczne Programowanie, Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach, Racjonalna Terapia Zachowań.
Inicjator Grupy Trenerskiej Active Change, współzałożyciel Instytutu Psychoedukacji i Rozwoju Integralnego. Pomysłodawca i lider ogólnopolskiej sieci Klubów Coacha™, opiekun merytoryczny i trener Szkoły Profesjonalnego Coachingu, wykładowca. Autor wielu innowacyjnych projektów (m.in. Gestaltowskie narzędzia w pracy coacha, „Męski Krąg”, CoachCamp ® ).
Brał udział w powstaniu Izby Coachingu – pierwszej w Polsce organizacji wprowadzającej standardy zawodu coacha. Ekspert w pracach Komisji ds. Standardów i Etyki w latach 2010–2011 oraz w pracach Komisji ds. Akredytacji przy Izbie Coachingu (2011–2013r.). Aktualnie członek Komisji Rewizyjnej.
Od wielu lat działa na rzecz współpracy pomiędzy coachami reprezentującymi różne nurty, jak również pomiędzy coachami a terapeutami. W 2012 roku współorganizował konferencję „Człowiek w procesie zmian”, na której spotkali się przedstawiciele środowisk coachingowych, psychoterapeutycznych i pedagogicznych. Również dzięki jego staraniom w 2013 roku Izba Coachingu nawiązała współpracę z International Coach Federation, czego owocem była wspólna konferencja w Krakowie.
Z ludźmi pracuje od ponad dziesięciu lat. Oprócz coachingu i superwizji prowadzi również szkolenia z zakresu komunikacji interpersonalnej, umiejętności kierowniczych i coachingu. W swoim dorobku ma ponad 6000 godzin przeprowadzonych szkoleń i coachingu.
Prywatnie tata, filozof i podróżnik.

Kluby Coacha objęte są patronatem Izba Coachingu

Gdzie: Sala Miejskiego Centrum Dialogu Obywatelskiego Opole Ul. Koraszewskiego 7-9

Kiedy: 5 lutego 2016, godzina 18.00-21.00

Koszt: 30zł

Zapraszamy serdecznie!

 

KCpoziome4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *