Galeria

I spotkanie Klubu Coacha w Cieszynie
Dzieło – OBRAZ Relacji
foto(i)relacja 🙂
2 czerwca w godzinach 18:00 – 21:00

 I spotkanie Klubu Coacha w Cieszynie 2 czerwca w godzinach 18:00 - 21:00

I spotkanie Klubu Coacha w Cieszynie
2 czerwca w godzinach 18:00 – 21:00

001a

„Spotkać się ze sobą samym to Sztuka,
a co dopiero spotkać się z drugim człowiekiem.”
/zasłyszane/

Drodzy uczestnicy, zaledwie klika dni minęło, od kiedy miało miejsce pierwsze spotkanie Cieszyńskiego Klubu Coacha.

Doświadczyłam bycia w kilku rolach jednocześnie, chwilami nie było łatwe, ale przede wszystkim doświadczyłam, że to nie tylko jakieś tam organizowanie, koordynowanie, prowadzenie… to przede wszystkim i też zmiana perspektywy, która może dawać bardzo głęboki wgląd w siebie. Dziękuję Wam za to 🙂 To był dla mnie bardzo bogaty czas.

A teraz krótka relacja, dla tych którzy byli i dla tych, którzy wybierają się do nas. Następne spotkanie 07.07.2016.
Już dziś zapraszam!

Po krótkim wprowadzeniu i przedstawieniu się wzajemnie sprawnie ustaliliśmy kilka zasad tego spotkania grupy – kontrakt. Następnie tuż przed częścią warsztatowo-szkoleniową Leszek Zawlocki – człowiek, który łączy idee, ludzi i działania, opowiedział krótką historię powstania Klubu Coacha, Izby Coachingu oraz tworzenia kodeksu etycznego, standardów i kwalifikacji zawodowych w kontekście powstawania coachingu w Polsce. Leszek wzbudził zainteresowanie uczestników, gdyż jego doświadczenia budowały ideę coachingu w Polsce.

01 DSCF207802

W części warsztatowej podjęliśmy kontekstualne działanie grupowe – stworzyliśmy DZIEŁO TWÓRCZYCH RELACJI. Kontekstem było nawiązanie twórczych relacji w otwartej klubowej grupie. Forma plastyczna była tylko pretekstem – nie jak niektórzy myśleli celem, „produktem”, który miał się sprzedać.

W wyniku naszych działań niepostrzeżenie powstała kompozycja oparta o najważniejsze elementy, które wnosimy w relację z drugim człowiekiem:
– nasze wartości, a nawet całe ich systemy
– style myślenia, komunikowania, oraz zachowania
w konkretnym kontekście.

Mieliśmy okazję doświadczyć kreatywnego narzędzia, które można stosować na różnych poziomach coachingu oraz doświadczyć na sobie samych odkrywania tego, co wnosimy w relację z drugim człowiekiem, ale też tego, że coaching może być „kolorowy”, jak napisali niektórzy w feedback’u. Preteksty mogą mieć różne formy, mniej lub bardziej rozbudowane i w tym znaczeniu przyszłe warsztaty Klubu Coacha będą się uzupełniać, ukazywać różne możliwości metodyczne i narzędziowe, zgodnie z celem Klubu.

 

03 03-A-naszeWARTOŚCI 0407-A 07-B 07-C 07-D Po takiej kolorowej rozgrzewce przeszliśmy do wysłuchania wykładu Leszka o rodzajach kontaktu i sposobach jego budowania w relacji coacha z klientem i w ogóle z drugim człowiekiem.
Leszek opowiadał nam o tych wszystkich możliwościach w sposób konkretny, barwnie ilustrując przykładami zwłaszcza mechanizmy unikania kontaktu (retrofleksja, defleksja, konfluencja, introjekcja i projekcja).
DSCF2093-popr

Temat dyrektywności i niedyrektywności w coachingu został poruszony podczas naszej „twórczej wokandy”. W trakcie procesu tworzenia DZIEŁA – OBRAZU RELACJI niejako powróciliśmy do źródeł coachingu. Niedyrektywność została mocno podkreślona i zaznaczona w dyskusji o rodzaju kontaktu z klientem w coachingu. Mówiliśmy o zasadzie „mniej, znaczy więcej”, a także o przeźroczystości coacha.
W trakcie wykładu Leszka czas dla niektórych przestał mieć znaczenie (to jeden z objawów wejścia we FLOW :)). Nie sposób było odpowiedzieć na wszystkie pytania w czasie tego warsztatu, pozostał mały twórczy niedosyt… i apetyt na ciąg dalszy, podobnie jak zostało trochę białej przestrzeni w naszym DZIELE dla osób i tematów, które z nami nie mogły być tego wieczoru i dla osób i tematów, które będą z nami w przyszłości. Jest miejsce, jest przestrzeń, jest FLOW.

I na zakończenie – słysząc i czytając o tym, że dziś szczególnie potrzeba w naszych twórczych relacjach:
– autorytetów opartych na obecności, a nie na hierarchii władzy,
– tworzenia sensu zamiast coraz nowszych produktów i dóbr materialnych,
– egalitaryzmu, bo im bardziej rozwarstwione społeczeństwo, tym więcej zaburzeń psychicznych, dysfunkcji i patologii,
stawiam pytania otwarte:
Jak ważna jest w tym kontekście idea coachingu?,
W jaki sposób można ideę coachingu wykorzystać i zrobić z niej dobry użytek ?,
Na ile to się już dzieje?

Do zobaczenie w Cieszyńskim Klubie Coacha !
06 20160606_123317
Pozdrawiam :).
Joanna Nowińska